Początek 2025 roku to dla Krajowej Rady Notarialnej czas intensywnego zaangażowania w rozwój nauki prawa i wspieranie środowisk prawniczych. W styczniu i lutym KRN objęła patronatem szereg prestiżowych wydarzeń, które odbędą się w nadchodzących miesiącach. Wspólnym mianownikiem tych inicjatyw jest dążenie do dialogu między teorią a praktyką prawa, promocja nowoczesnych technologii w sektorze prawnym oraz wsparcie młodego pokolenia prawników. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych inicjatyw objętych patronatem honorowym KRN.
18-19 września 2025 r., Uniwersytet Gdański
Krajowa Rada Notarialna objęła patronatem IX Zjazd Katedr Prawa Cywilnego, który odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Temat przewodni tegorocznego spotkania to: "60 lat obowiązywania kodeksu cywilnego. Bilans i perspektywy zmian".
Zjazd to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych w obszarze prawa cywilnego, organizowane co dwa lata. W programie przewidziano sesję plenarną oraz debatę w trzech panelach tematycznych, poruszających m.in.:
W skład Komitetu Naukowego wchodzą uznani przedstawiciele świata nauki, m.in. prof. Marek Safjan, prof. Maciej Gutowski i prof. Jerzy Pisuliński.
21-23 maja 2025 r., Warszawa, Uniwersytet SWPS
To jedno z najbardziej opiniotwórczych wydarzeń akademickich w Polsce, skupiające dziekanów i prodziekanów wydziałów prawa z całego kraju. Tegoroczna edycja, po raz pierwszy organizowana w stolicy, będzie miejscem debaty nad wyzwaniami stojącymi przed edukacją prawniczą oraz nad oczekiwaniami rynku pracy wobec absolwentów prawa.
Udział w Zjeździe wezmą również przedstawiciele zawodów prawniczych, władz lokalnych oraz przedsiębiorców - to doskonała okazja do budowania dialogu między środowiskiem akademickim a praktyką.
7-9 marca 2025 r., Warszawa
KRN objęła patronatem również 7. edycję Legal Hackathonu - jednego z najważniejszych wydarzeń LegalTech w Polsce, organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. To trzydniowy maraton programistyczny, w którym interdyscyplinarne zespoły będą tworzyć innowacyjne rozwiązania z zakresu prawa i nowych technologii.
Tegoroczna edycja skupi się na trzech wyzwaniach:
Legal Hackathon to przestrzeń dla prawników, programistów, UX designerów, studentów i pasjonatów innowacji, którzy wspólnie chcą zmieniać oblicze rynku usług prawnych.
KRN wspiera również młodych adeptów prawa, obejmując patronatem honorowym 26. edycję ogólnopolskiego badania studentów prawa, realizowanego przez ELSA Poland.
Badanie dostarcza rzetelnych informacji na temat jakości kształcenia prawniczego, praktyk zawodowych oraz oczekiwań studentów wobec rynku pracy. Wyniki są cennym materiałem dla uczelni, pracodawców oraz organizacji wspierających rozwój młodych prawników.
8-9 maja 2025 r., Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i online
Krajowa Rada Notarialna objęła również patronatem IV Ogólnopolską Konferencję Naukową Prawa Nieruchomości, poświęconą problematyce ograniczonych praw rzeczowych. Wydarzenie organizuje Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wspólnie z Izbą Notarialną w Krakowie.
Uczestnicy konferencji podejmą temat:
Konferencja zgromadzi ekspertów z zakresu prawa nieruchomości oraz przedstawicieli praktyki notarialnej, tworząc przestrzeń dla pogłębionej wymiany wiedzy i doświadczeń.
Zaangażowanie Krajowej Rady Notarialnej w tak różnorodne i znaczące wydarzenia pokazuje, jak istotna jest rola notariatu w kształtowaniu przyszłości prawa i wspieraniu środowiska akademickiego oraz praktycznego. KRN konsekwentnie uczestniczy w debacie nad rozwojem zawodu prawnika, modernizacją edukacji prawniczej oraz wdrażaniem innowacji w sektorze usług prawnych.