W listopadzie 2023 roku Polska będzie świadkiem istotnych zmian w prawie spadkowym, wprowadzanych przez ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. Oto kilka kluczowych nowości, które warto poznać:
Obecnie, gdy brak zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy, cały spadek przypada dziadkom. Po zmianach, dziedziczenie zostanie ograniczone do dzieci zstępnych dziadków, wykluczając tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalszych krewnych. Nowe zasady będą miały zastosowanie od 15 listopada 2023 r.
Od listopada 2023 r. wprowadzone zostaną dodatkowe przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Oprócz dotychczasowych przestępstw przeciwko spadkodawcy, spadkobierca może być uznany za niegodnego, jeśli uporczywie unikał wykonywania obowiązków alimentacyjnych lub pieczy nad spadkodawcą. Nowe zasady będą miały zastosowanie do zdarzeń po dniu wejścia w życie.
Aktualnie, oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku dla małoletniego spadkobiercy musi być poprzedzone zezwoleniem sądu. Nowe przepisy umożliwią zawieszenie biegu sześciomiesięcznego terminu na złożenie oświadczenia w przypadku konieczności uzyskania zezwolenia sądu. Dotyczy to sytuacji, gdy oświadczenie dotyczy dziecka, a jednym z rodziców przyjmuje lub odrzuca spadek.
Kolejna zmiana wyeliminuje konieczność uzyskania zezwolenia sądu w przypadku odrzucenia spadku przez rodzica w imieniu dziecka. Wspólna zgoda obu rodziców również będzie wystarczająca. Nowości te obejmą spadki otwarte przed 15 listopada 2023 r., jeśli termin na złożenie oświadczenia nie upłynął przed datą wejścia w życie ustawy.
Te zmiany mają na celu dostosowanie prawa spadkowego do współczesnych realiów życia rodzin i dziedziczenia. Bądźmy świadomi tych nowych przepisów, które wejdą w życie już za kilka miesięcy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, szczegółowa podstawa prawna znajduje się w ustawie z dnia 28 lipca 2023 r.
Źródło: www.infor.pl.