Testament jest to dokument, w którym testator (osoba sporządzająca testament) wyraża swoją ostatnią wolę w zakresie rozrządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Testament może być sporządzony w formie pisemnej, w formie aktu notarialnego lub w formie ustnej przy udziale notariusza.
W tym artykule skupimy się na ogłoszeniu, otwarciu i odczytaniu testamentu notarialnego.
Otwarcie i ogłoszenie testamentu notarialnego następuje z urzędu przez notariusza, który przechowuje testament. Notariusz otwiera i ogłasza testament w obecności dwóch świadków.
Notariusz pełni istotną rolę w zakresie otwarcia i ogłoszenia testamentu. Jest on zobowiązany do:
Do otwarcia i ogłoszenia testamentu wymagany jest akt zgonu spadkodawcy.
Otwarcie i ogłoszenie testamentu może nastąpić w każdym czasie po śmierci testatora. W praktyce jednak termin ten ustala się w taki sposób, aby spadkobiercy mieli możliwość wzięcia udziału w tej czynności.
Koszt odczytania testamentu u notariusza wynosi 250 zł + 23% VAT.
Otwarcie i ogłoszenie testamentu notarialnego następuje w następujących etapach:
Protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu jest dokumentem urzędowym, który stanowi dowód otwarcia i ogłoszenia testamentu. Protokół ten jest przechowywany w aktach notarialnych.
Otwarcie i ogłoszenie testamentu jest istotne, ponieważ stanowi podstawę do stwierdzenia nabycia spadku. Bez otwarcia i ogłoszenia testamentu nie jest możliwe ustalenie, kto jest spadkobiercą i w jakiej części dziedziczy majątek spadkodawcy. Ogłoszenie testamentu może nastąpić w każdym czasie po śmierci testatora. Ogłoszenie i otwarcie testamentu notarialnego stanowią ważny krok w uregulowaniu spraw spadkowych i przestrzeganiu ostatniej woli spadkodawcy.