Przechowywanie testamentu może być kłopotliwe, a niekiedy zdarza się, że nie zostaje on odnaleziony przez wiele lat po śmierci spadkodawcy. Co zrobić w takiej sytuacji?
Warto wiedzieć, że najbezpieczniejszym miejscem przechowywania testamentu jest kancelaria notarialna. Zdeponować tam można także testament sporządzony własnoręcznie w domu oraz testament urzędowy. Jednakże, zdeponowanie testamentu u notariusza jest trochę droższe niż jego sporządzenie w formie aktu notarialnego.
Notariusz przechowuje testament przez 10 lat od jego sporządzenia lub przyjęcia, a następnie przekazuje go do archiwum ksiąg wieczystych. Jeśli jesteśmy wskazani w testamencie i wiemy, że został on sporządzony u konkretnego notariusza, wystarczy udać się do niego po śmierci spadkodawcy i wyda on nam wypis testamentu. Jeśli nie należymy do grupy osób wskazanych w testamencie, to taki wypis na nasz wniosek może uzyskać sąd.
Jeśli nie wiemy, czy i w której kancelarii notarialnej spadkodawca mógł sporządzić lub zdeponować testament, możemy skorzystać z Notarialnego Rejestru Testamentów (NORT). Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku, gdy nie mamy żadnej informacji o testamentach spadkodawcy.
Warto pamiętać, że odnalezienie testamentu jest bardzo ważne dla prawidłowego rozliczenia spadku pomiędzy spadkobiercami. Spadkodawca powinien zadbać o to, by jego ostatnia wola została spełniona, a spadkobiercy nie mieli problemów z uregulowaniem spraw majątkowych po jego śmierci.
Źródło: www.bankier.pl