19 października prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nowela ma wejść w życie za sześć miesięcy, czyli w kwietniu 2023 roku.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków to tzw. paszport energetyczny. Funkcjonuje w Polsce od kilkunastu lat, zgodnie z wymaganiami prawa europejskiego. W założeniach ma promować budownictwo efektywne energetycznie. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie energetycznym można orientacyjnie określić roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania nieruchomości.
Do tej pory certyfikat energetyczny musiały mieć wszystkie nowo wybudowane budynki przeznaczone na sprzedaż bądź wynajem. Teraz to się zmienia - obowiązek ten rozciągnięty zostaje na wszystkie osoby zamierzające sprzedać lub wynająć dom, bądź mieszkanie. Oznacz to, że świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości powinniśmy otrzymać nie tylko od dewelopera, ale przy każdej transakcji kupna lub wynajmu nieruchomości. Zostanie ono przekazane nabywcy podczas podpisywania aktu notarialnego, a notariusz odnotuje w akcie notarialnym przekazanie nabywcy tego dokumentu.
W przypadku braku tego dokumentu notariusz poinformuje o obowiązku przekazania takiego dokumentu i konsekwencjach, w postaci kary grzywny, za niedopełnienie tego obowiązku.