"Zrzuty ekranowe stron internetowych w połączeniu z informacjami z archiwów wystarczająco potwierdzają, że coś opublikowano w określonym czasie" - tak uznał Sąd Unii Europejskiej w swoim orzeczeniu z dnia 20 października 2020 r. w sprawie T-823/19 dotyczącej sporu o wzór wspólnotowy między dwiema polskimi firmami, spółką JMS Sports oraz spółką Inter-Vion.
Problem ten od wielu lat nurtował prawników i sądy w wielu krajach Wspólnoty, a wiązał się z potencjalną możliwością zmieniania stron internetowych i podkładaniem pod nie nowych treści, czy wstawianiem nowych zdjęć. O ile nie budzi wątpliwości zrzut ekranu wykonany konkretnego dnia o konkretnej godzinie przez notariusza, o tyle udowodnienie, że coś widniało na stronie internetowej kilka lat temu, jest trudne.
Sąd UE uznał jednak, że potencjalna możliwość edycji stron internetowych nie przekreśla wartości dowodowej zrzutów ekranowych, których wiarygodność mogą dodatkowo potwierdzać dane z archiwów internetowych, takich jak na przykład serwis Wayback Machine, w którym można przeglądać zarchiwizowane historyczne wersje witryn i śledzić zmiany na nich zachodzące.