Jak już wcześniej pisaliśmy, pełnomocnictwo jest oświadczeniem woli upoważniającym inną osobę, lub osoby do wykonywania czynności prawnych w imieniu upoważniającego, przy czym czynności dokonane przez pełnomocnika będą powodować skutki prawne dla upoważniającego, czyli tzw. mocodawcy. Pełnomocnictwo swoim zakresem umożliwia dokonanie tylko takich czynności do jakich mocodawca sam jest uprawniony. Kodeks cywilny rozróżnia kilka typów pełnomocnictw, z których najbardziej powszechne jest pełnomocnictwo ogólne.
Pełnomocnictwo ogólne umożliwia pełnomocnikowi na wykonywanie w imieniu mocodawcy czynności prawnych w zakresie tzw. "zwykłego zarządu". Oznacza to typowe czynności związane z funkcjonowaniem i działalnością mocodawcy jako osoby fizycznej lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Może być przydatne w przypadku konieczności stawienia się w urzędach czy przed organami, podpisywania dokumentów urzędowych, bankowych, czy chociażby odbierania listów poleconych.
Pełnomocnictwo ogólne, aby było ważne musi być sporządzone w formie pisemnej, a jeszcze lepiej byłoby, gdyby podpis mocodawcy pod pełnomocnictwem poświadczony był przez notariusza. Powinno zawierać nazwiska mocodawcy i pełnomocnika, ich pełne dane wraz z numerami PESEL i numerami dowodów tożsamości, a także określenie do jakich czynności mocodawca upoważnia pełnomocnika, czas trwania pełnomocnictwa i warunki jego wygaśnięcia.
Mocodawca może w każdym momencie odwołać udzielone pełnomocnictwo, wygasa ono również w razie śmierci mocodawcy lub pełnomocnika.