Pełnomocnictwo, najogólniej rzecz biorąc, to takie oświadczenie woli, w którym mocodawca upoważnia inną osobę, lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Pełnomocnictwo jest szeroko stosowane w różnych sytuacjach i udzielone może być w dowolnej formie. Zwykle jednak udzielane jest w formie pisemnej zawierającej podpis mocodawcy.
W pełnomocnictwie w formie pisemnej mocodawca może dokładnie określić osobę pełnomocnika i zakres udzielonego pełnomocnictwa. Jednak w przypadku poważniejszych czynności prawnych takie pełnomocnictwo zwykle nie wystarcza, gdyż nie ma całkowitej pewności, że pod pełnomocnictwem widnieje prawdziwy podpis mocodawcy. W takich przypadkach konieczne będzie notarialne poświadczenie podpisu mocodawcy.
W przypadku tej formy pełnomocnictwa mocodawca nadal decyduje o jego treści, ale podpis pod dokumentem składa w obecności notariusza, co w zasadzie wyklucza możliwość sfałszowania podpisu. Takie pełnomocnictwo wystarcza w większości czynności prawnych z jakimi mamy do czynienia na co dzień.
Są sytuacje, gdy prawo wymaga pełnomocnictwa sporządzonego w postaci aktu notarialnego. W takim przypadku to notariusz redaguje treść pełnomocnictwa tak, by spełniało wymogi prawa i jednocześnie poświadcza prawdziwość podpisu mocodawcy.