+48.534808009

Lex est quod notamus...
2021-01-21

Co z długami po śmierci spadkodawcy?


Co z długami po śmierci spadkodawcy?

Wszyscy wiemy, że po śmierci spadkodawcy jego bliscy dziedziczą zgromadzony przez niego majątek. Nie wszyscy jednak rozumieją, że dziedziczeniu podlega nie tylko majątek, lecz również ewentualne długi spadkodawcy. Czasem bywa, że wartość długów przekracza wysokość majątku, jaki zmarły pozostawił, co stanowi poważny problem dla osób dziedziczących. Cóż w takiej sytuacji począć?

Jeżeli wystąpi taka sytuacja, każdy ze spadkobierców z osobna może skorzystać z trzech możliwości, jakie przewiduje prawo spadkowe:

  1. Proste przyjęcie spadku, czyli przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Wówczas spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem za długi spadkodawcy, nawet gdy przekraczają one wartość pozostawionego majątku.
  2. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, gdy odpowiadamy za długi, ale tylko do wysokości odziedziczonego majątku.
  3. Odrzucenie spadku - wtedy udział w spadku przechodzi na dzieci spadkobiorcy, chyba, że one również odrzucą spadek.

Na podjęcie decyzji o tym co zrobić z odziedziczonym spadkiem mamy ustawowo 6 miesięcy, od czasu, gdy dowiedzieliśmy się o nabyciu prawa do spadku po osobie zmarłej. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, będzie to jednoznaczne z tym, że spadek przyjęliśmy.

Warto również wspomnieć o możliwości zrzeczenia się spadku jeszcze za życia spadkodawcy. Takie zrzeczenie ma formę aktu notarialnego między spadkodawcą, a przyszłym spadkobiercą. Zrzekając się spadku tracimy również prawo do zachowku.

«powrót