Prawo stanowi, że niektóre czynności prawne muszą mieć formę aktu notarialnego. Do takich czynności należą między innymi umowy kupna nieruchomości, darowizny nieruchomości, umowa spółki, czy chociażby intercyza małżeńska. W tych przypadkach, u notariusza, w obecności stron, dochodzi do sporządzenia i podpisania aktu notarialnego.
Wielu osobom, które są stronami czynności prawnych, wydaje się, że powinny otrzymać oryginał aktu notarialnego. Tak nie jest. Akt notarialny, zgodnie z prawem, nie może zostać wydany poza miejsce jego spisania. Strona, która dokonuje czynności u notariusza otrzyma wypis aktu notarialnego. Wypis, za odpowiednią opłatą, wydawany jest tylko stronie albo osobie, która ma w tym interes prawny. Oryginał aktu przechowywany jest u notariusza przez 10 lat, a następnie przekazywany jest do właściwego do sądu wieczystoksięgowego.
Niektóre osoby obawiają się, że nie posiadając oryginału dokumentu nie będą mogły załatwić niektórych spraw. To niepotrzebne obawy - wypis aktu notarialnego ma dokładnie taką samą treść jak oryginał i ma moc oryginału.
Podstawową różnicą pomiędzy oryginałem a wypisem, jest to, że oryginał zawiera podpisy notariusza i wszystkich osób przystępujących do czynności natomiast wypis zawiera tylko pieczęć i podpis notariusza.
Warto również nadmienić, że na pierwszej stronie wypisu znajduje się numer Repertorium A, czyli oryginału, a na ostatniej stronie - numer danego wypisu.